Senior Hold - 60+

Info

MORGENBEVÆGELSE, -TRÆNING OG - MOTION FOR KVINDER 60+:

Vi skal bevæge både krop, sind og ånd, gennem træning af styrke, smidighed, balance og koordination.


Målet er at vi går glade, varme og bevægede fra træningen. Jeg lægger vægt på en grundig opvarmning og træning af både små og store muskler. Lattermusklerne især. Vi arbejder med bevægeligheden i alle led lige fra tæer til fingre.

Jeg lader mig inspirere af funktionel træning, f.eks Gotved, Laban, Pilates, Yoga og de helt almindelige bevægelser vi udfører i vores dagligdag. Bevægelserne retter sig både mod &rdquovedligehold&rdquo og dygtiggørelse, og vil i høj grad være de samme fra uge til uge, så jeg sikrer deltagernes mulighed for fordybelse og forhåbentlig oplevelsen af øget bevægelighed. Fra uge til uge vælger jeg et fokusområde, som vi går i dybden med.

Vi arbejder både liggende, siddende, stående og gående. Jeg lægger vægt på en god og glad stemning. Derfor bruger jeg musik, både nyt og gammelt, der dels bidrager hertil, dels er afstemt til bevægelserne. Dans og rytmisk gymnastik er også på repertoiret.

Alle træninger slutter med en lille meditativ afspændingsrejse.

Medbring vand og tæppe.


Hold 40 - Senior Motion hold 1 - Tirsdag 10:30-11:30
Alle træninger slutter med en lille meditativ afspændingsrejse.
Medbring vand og tæppe.

Start 27.08.2024 - Slut 29.04.2025


Hold 41 - Senior Motion hold 2 - Torsdag 10:30-11:30
Alle træninger slutter med en lille meditativ afspændingsrejse.
Medbring vand og tæppe.

Start 29.08.2024 - Slut 01.05.2025


Sæson uge 35-18. Holdet følger skolernes feriekalender, medmindre andet er meldt ud af instruktøren.

Klik venligst her for at læse hele beskrivelsen

Seneste nyheder